Wyjście na plażę z dziećmi – jak opalać się bezpiecznie?
Wyjście na plażę z dziećmi – jak opalać się bezpiecznie?

Kosmetyki do opalania polecane dla dzieci

Delikatna i wrażliwa skóra dzieci jest podatna na podrażnienia w kontakcie z promieniowaniem UV. Jest też znacznie cieńsza niż u dorosłych. Dlatego należy ją chronić przed szkodliwymi czynnikami, które mogą powodować powstawanie mutacji w komórkach skóry. 

Większość kosmetyków do opalania dla dzieci to produkty z filtrem mineralnym SPF 30 lub SPF 50+. Ich głównymi składnikami jest tlenek cynku lub dwutlenek tytanu. Produkty z takim filtrem można rozpoznać m.in. po białym kolorze i gęstej konsystencji. Takie preparaty tworzą na powierzchni naskórka barierę fizyczną, która skutecznie odbija i rozprasza promieniowanie słoneczne i znacząco ogranicza przenikanie UV. 

Jak stosować kosmetyki do opalania z filtrem UV?

Kremy z filtrem UV należy nakładać grubą warstwą na całą skórę dziecka około 30 minut przed wyjściem na zewnątrz. Trzeba pamiętać o tym, by posmarować zarówno odkryte części ciała, jak i te znajdujące się pod warstwą ubrania. Nakładanie kosmetyków do opalania należy powtarzać co najmniej raz na 2 godziny. Jeśli w tym czasie dziecko kąpie się w wodzie, aplikację trzeba powtórzyć po wytarciu skóry. 

Warto pamiętać o tym, by podczas smarowania dziecka nie pominąć części ciała najbardziej narażonych na intensywne działanie promieni UV. Nosek, uszy, kark, ramiona i nogi to miejsca, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. To właśnie tam najczęściej pojawiają się poparzenia słoneczne. Warto im zapobiegać i nie dopuścić do uszkodzeń cienkiego naskórka. W czasie nakładania produktu na twarz należy zachować precyzję i omijać okolicę oczu.

Naturalne kosmetyki do opalania dla niemowląt – charakterystyka 

Dobry krem do opalania przeznaczony dla dzieci powinien charakteryzować się wysokim bezpieczeństwem stosowania. Nie może powodować podrażnień ani alergii. Powinien działać jedynie na powierzchni skóry. Musi być fotostabilny i trwały, pozbawiony sztucznych barwników i syntetycznych substancji zapachowych.

Produkty przeciwsłoneczne przeznaczone dla noworodków i niemowląt mają najczęściej bardzo wysoką wartość SPF. Nazywane są blokerami i gwarantują najwyższa możliwą ochronę przed szkodliwym wpływem promieniowania. Kosmetyki do opalania i po opalaniu często dodatkowo zawierają substancje takie jak witamina E lub olejek arganowy. Dzięki temu delikatnie pielęgnują skórę dzieci i wzmacniają jej naturalną barierę. 

Jak bezpiecznie się opalać?

Podczas ekspozycji na słońce warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pomogą zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie plażowiczów w każdym wieku. Chodzi przede wszystkim o:

  • unikanie ekspozycji na słońce w godzinach okołopołudniowych (od 11 do 16 lepiej jest bawić się w cieniu),
  • noszenie nakrycia głowy – najlepiej czapki z daszkiem lub kapelusza ze sporym rondem,
  • smarowanie całej powierzchni skóry kosmetykami do opalania z filtrem dość grubą warstwą i ponawianie aplikacji co 2 godziny,
  • zakładanie dziecku kostiumu kąpielowego z ochroną UV,
  • unikanie ekspozycji na słońce przez długi czas,
  • opalanie się w ruchu.

Przestrzeganie tych prostych zasad pozwoli uniknąć problemów spowodowanych zbyt intensywną ekspozycją na promieniowanie UV. W razie potrzeby warto sięgnąć po delikatne kosmetyki na oparzenia słoneczne, które łagodzą podrażnienia i koją pieczenie. Pamiętaj o tym, że skóra dzieci jest delikatna i cieńsza niż skóra dorosłego człowieka, dlatego jej naturalne systemy obronne działają jeszcze mniej wydajnie. W związku z tym wymaga szczególnej troski i odpowiedniej pielęgnacji. 

Zadbaj o zdrowie swojej pociechy i dobrze przygotuj się na wspólne plażowanie! Aby zabawa z dziećmi na plaży w słoneczny dzień była naprawdę udana, potrzebne są zabawki, ręcznik, napoje i przekąski. Nieodłącznym elementem wakacji nad morzem powinna też być delikatna i skuteczna ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl