Słoneczne fakty i mity
Słoneczne fakty i mity

Spędzamy wiele godzin na powietrzu, a nasza skóra narażona jest na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, w tym promieni ultrafioletowych. Pojawia się wiele informacji na temat ochrony przeciwsłonecznej, niestety część z nich jest nieprawdziwych. Chcąc zadbać o edukację przeciwsłoneczną oraz bezpieczeństwo Twojej skóry przedstawiam kilka najczęstszych faktów i mitów związanych z ekspozycją słoneczną i filtrami ochronnymi.

1. Filtry mineralne aplikujemy jednorazowo przed ekspozycją słoneczną i nie powtarzamy aplikacji w ciągu dnia, natomiast w przypadku filtrów chemicznych musimy powielać ich nanoszenie na skórę co dwie godziny.

MIT

To stwierdzenie jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej wszystkie produkty do opalania należy stosować co dwie godziny, niezależnie od rodzaju zastosowanych filtrów oraz po silnym spoceniu się lub kąpielach. Należy pamiętać o ponownych aplikacjach, ponieważ filtry po dwóch godzinach nie mają już pełnego spektrum ochrony i łatwo może wówczas dojść do poparzenia skóry.

2. Filtry mineralne skuteczniej chronią skórę niż filtry chemiczne i nie drażnią skóry

MIT


Nowoczesne filtry chemiczne, m.in. Tinosorb M, który obecny jest w produktach przeciwsłonecznych marki Diego dalla Palma Professional, mają dużą cząsteczkę, dzięki czemu wnikają tylko w pierwsze warstwy naskórka. Tinosorb M ma podwójne działanie, ponieważ pochłania część promieniowania a część odbija jak filtr mineralny. Filtry chemiczne nie ścierają się tak jak filtry mineralne, mają lekką teksturę, a także doskonale chronią przed promieniowanie UVB i UVA. Dodatkowo włoska marka zastosowała wzmacniacz technologiczny, czyli specjalny system olei, aby stosować niższe stężenia filtrów chemicznych a mimo to zapewniać wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Pozwoliło to na wysoką tolerancyjność skóry na filtry przeciwsłoneczne marki DDP, nawet w przypadku tych bardzo wrażliwych.

3. Siedząc pod parasolem nie ma konieczności aplikacji ochrony przeciwsłonecznej.

MIT


Parasol z dobrej, grubej tkaniny chroni w 80% przed promieniowaniem UV, jednak piasek i woda odbijają promienie słoneczne (podobnie zimą - śnieg) i docierają one do naszej skóry od dołu. Pamiętajmy o smarowaniu się kremem ochronnym nawet pod parasolem!

4. Filtry z różnych kosmetyków się sumują.

MIT


Filtry z różnych aplikowanych na siebie produktów nie sumują się. Bierze się pod uwagę wartość najwyższego faktora z użytych kosmetyków. Przykładowo jeśli aplikujemy krem z filtrem SPF 20 a na to nakładamy podkład z faktorem SPF30, to przyjmujemy, że stopień ochrony naszej skóry wynosi SPF30.

5. Dobrej jakości krem z filtrem doskonale pielęgnuje skórę.

FAKT


Wybierając wysokiej jakości krem z filtrem należy sprawdzić, czy oprócz ochrony UVB i UVA ma także ochronę IR przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. IR to promienie podczerwone, które wnikają najgłębiej. Najnowsze badania dermatologiczne wykazały, że są one główną przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry poprzez stymulację formowania się wolnych rodników, ze zmianami DNA komórek oraz włókien kolagenu i elastyny. Marka Diego dalla Palma wprowadziła potrójną ochronę poprzez zastosowanie zaawansowanego kompleksu DNA SMART PROTECTION, który działa silnie antyoksydacyjnie chroniąc naszą skórę przed negatywnym wpływem wolnych rodników. Dodatkowo zastosowana szereg składników pielęgnacyjnych, aby nasza skóra była w dobrej kondycji także latem.

6. W pochmurne dni oraz zimą także należy stosować kremy z filtrami.

FAKT


Promieniowanie UVA działa w takim samym natężeniu przez cały rok. Przenika przez chmury, szyby w samochodach i okna w domach. Ochronę przeciwsłoneczną należy używać cały rok, także zimą, kiedy promienie UV odbijają się od śniegu. Pamiętajmy, że promieniowanie UVA wnika znacznie głębiej, niż promieniowanie UVB, do skóry właściwej i należy do głównych przyczyn foto-starzenia, które objawia się głębokimi zmarszczkami i skazami. Jeśli chcemy na długo zachować młody wygląd koniecznie musimy stosować ochronę przeciwsłoneczną przez cały rok.

7. Skóra trądzikowa powinna unikać słońca.

FAKT


Promieniowanie UV nie leczy trądziku, tylko go zaostrza. Słońce przyspiesza rogowacenie skóry i chociaż wydaje nam się, że cera po opalaniu wygląda zdrowiej a zmiany są zasuszone to po paru dniach gruczoły łojowe zaczynają pracować intensywniej i pojawia się wiele nowych zmian i krost. Dodatkowo opalanie stanów zapalnych powoduje powstawanie przebarwień.

Pamiętaj!
ZASADY APLIKACJI OCHRONY PRZECIWSŁONECZNEJ:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl