Skąd się biorą przebarwienia?
Skąd się biorą przebarwienia?

Przebarwienia powstają podczas nadmiernej produkcji melaniny, czyli naturalnego pigmentu skóry, który jest produkowany przez komórki nazywane melanocytami. Ten proces nazywamy melanogenezą.

Co powoduje przebarwienia?

Przebarwienia powstają w wyniku czynników zewnętrznych i wewnętrznych.

Jedną z głównych przyczyn powstawania przebarwień spowodowanych czynnikami zewnętrznymi, jest ekspozycja na światło UV, pomimo tego, że melanina obecna w skórze stanowi naturalną ochronę skóry przed promieniowaniem UV, kiedy następuje nadmierna ekspozycja skóry na np. promieniowanie słoneczne, aktywowany zostaje enzym tyrozynazy, który aktywuje melanocyty do wzmożonej produkcji melaniny w procesie obronnym.

W wyniku czego doprowadza to do nadmiernego gromadzenia się melaniny i powstawania przebarwień. Najbardziej narażone są miejsca, które najczęściej poddawane są ekspozycji na promieniowanie tj, twarz ( czoło, nos , policzki) dekolt, ramiona, dłonie.

Ochrona UV podczas kąpieli słonecznych jak i każdego innego dnia, jest niezbędna i nie powinno się o niej zapominać, przez cały rok.

Idealnym rozwiązaniem jest wybór produktów, które posiadają pełne spektrum ochrony UV. – UVA, UVB,IR oraz chroniące przed światłem niebieskim, emitowanym przez ekrany urządzeń mobilnych, które działają na skórę podobnie jak promienie UV.

Innym bardzo ważnym czynnikiem wspomagającym ochronę skóry przed przebarwieniami jest ochrona antyoksydacyjna, bogata w składniki aktywne, które niwelują działanie wolnych rodników, wspierają naturalne mechanizmy ochronne skóry i zabezpieczają DNA komórek.

 

 

 

Do czynników zewnętrznych potęgujących występowanie przebarwień należą również różnego rodzaju uszkodzenia naskórka/skóry. Mogą być to oparzenia, odmrożenia, zadrapania, krostki czy np. intensywne zabiegi z dziedziny kosmetologii i medycyny estetycznej ( kwasy, lasery)

Bardzo ważne jest aby skóra po takich zabiegach oraz w miejscu urazu była nie tylko łagodzona ale i intensywnie chroniona i zabezpieczona kremami w wysokim filtrem UV.

 

Przebarwienia po trądziku to pozostałości po stanie zapalnym, któremu towarzyszą krosty. Zwykle pojawiają się i staja się widoczne w momencie zagojenia stanu zapalnego a powstają na skutek rozdrapywanie krost, wyciskania lub nadkażenia zmiany.

Bardzo ważne jest aby odpowiednie zdiagnozować przyczynę trądziku i wprowadzić indywidualną procedurę leczenia/ zabiegów oraz pielęgnacji domowej.

W tym przypadku idealnym rozwiązaniem są kosmetyki które zapewniają nie tylko działanie antybakteryjne ale również przeciwdziałają przebarwieniom i odwodnieniu skóry.

 

Przebarwienia hormonalne stanowią jedna z najczęstszych wewnętrznych postaci zmian hiperpigmentacyjnych skóry. Przebarwienia hormonalne dotykają około 30% kobiet, zaś w grupie powyżej 50 roku – aż 90%. To właśnie kobiety są na nie bardziej narażone niż mężczyźni – ze względu na częste zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety przez całe życie. Hormony odpowiedzialne za przebarwienia to przede wszystkim estrogeny i progesteron.

Przyczynami, które przyczyniają się do zmian hormonalnych i powstawania przebarwień są np. ciąża, choroby jajników i tarczycy, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja czy hormonalne terapie zastępcze. Ryzyko wystąpienia przebarwień na tle hormonalnym znacznie zwiększa się podczas ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Zmiany pigmentacyjne najczęściej rozsiane są na twarzy (czoło, policzki, górna warga), dekolcie, szyi i dłoniach.

Przebarwienia starcze, nazywane też wątrobowymi czy soczewicowatymi zaczynają pojawiać się na skórze około 50. roku życia i są skutkiem zaburzeń w pracy melanocytów, które wraz z wiekiem pracują dużo słabiej. To małe, ciemne i dobrze odgraniczone od otaczającej je skóry plamki, umiejscowione zwykle na skroniach i dłoniach, często są pierwszym etapem rozwoju tzw. znamienia melanocytowego; powstają na skutek starzenia się skóry oraz nadmiernej ekspozycji na słońce, często bez odpowiedniego zabezpieczenia przed promieniowaniem UV.

Są to przebarwienia , które pojawiają się w głębokich warstwach skóry i nie są łatwe do usunięcia. Dlatego warto zawsze pamiętać o odpowiedniej profilaktyce antyoksydacyjnej i ochronie przeciw promieniowaniu UV.

 

 

Należy również zachować szczególna ostrożność podczas stosowanie ziół np. dziurawiec, leków, suplementów czy kosmetyków bogatych w substancje fotouczulające np. retinol, po kontakcie z promieniowaniem UV lub podczas zabiegów z zakresu medycyny i kosmetologii estetycznej ( lasery, peelingi chemiczne) powodują podrażnienia skóry, wzmagają nadmierną produkcję melaniny i w efekcie wzmagają powstawanie przebarwień.

(serum rvb lab the skin p/przebarwieniom, new light skin map serum, 

 

Walka z przebarwieniami na twarzy i ciele to często trudny i długotrwały proces, który wymaga od nas czasu, zaangażowania i dyscypliny. Specjalistyczne i indywidualne zabiegi w gabinetach kosmetologicznych i medycznych są niezastąpione, jednak każdego dnia należy pamiętać o stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji i ochrony przeciwsłonecznej.

Pamiętajmy, że najważniejsza jest kompleksowa-regularna profilaktyka i działanie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl