Pielęgnacja słoneczna w trakcie leczenia onkologicznego i po nim
Pielęgnacja słoneczna w trakcie leczenia onkologicznego i po nim

Skóra w trakcie chemioterapii 

Terapie przeciwnowotworowe nie pozostają bez wpływu na funkcjonowanie całego organizmu i związane są z  gorszą regeneracją oraz odnową uszkodzonych tkanek m.in. skóry po ekspozycji słonecznej. Do najczęstszych zmian skórnych związanych z przyjmowaniem chemioterapii należą: zaczerwienienie, świąd, wysypki, nadmierne łuszczenie się, wysuszanie oraz niekiedy trądzik. Natomiast w wyniku radioterapii często dochodzi do odczyny popromiennego. Odczyn popromienny skóry może być wczesny i późny. Odczyn wczesny może wystąpić nawet po około 10 godzinach od pierwszego napromieniania. Występuje w postaci zaczerwienienia (rumień) i zazwyczaj nie jest trwały. Odczyn późny jest objawem uszkodzenia skóry i występuje nawet po pół roku od zakończenia radioterapii. Może objawiać się zmianą zabarwienia skóry (przebarwienia i odbarwienia), zmiany naczyniakowate („pajączki”), stwardnienie skóry, bliznowacenia.

 

Opalanie się w trakcie chemioterapii

Warto dodać, że wiele leków wchodzi w interakcje ze słońcem prowadząc do powstania skórnych reakcji fototoksycznych. Proces leczenia chemio- czy radioterapią powoduje między innymi  dużą suchość skóry, uszkadza naszą zewnętrzną warstwę ochronną skóry, przez co czynniki zewnętrzne mocniej oddziałują na skórę i głębiej wnikają, w tym promieniowanie UV. Te wszystkie argumenty składają się na konieczność ochrony przeciwsłonecznej pacjenta onkologicznego.

 

Słońce a chemioterapia - jak się zabezpieczać?

Czym kierować się przy wyborze kosmetyku fotoprotekcyjnego w trakcie leczenia onkologicznego?

Z  powodu spowolnionej regeneracji, łatwego podrażnienia skóry oraz współwystępowania zmian skórnych generowanych terapią przeciwnowotworową u pacjentów onkologicznych, bardzo ważne jest, aby preparat z filtrem:

 • nie drażnił skóry i był pozbawiony substancji uczulających i zapachowych
 • zapewniał skuteczną i długotrwałą ochronę przed słońcem
 • rozprowadzał się równomiernie po suchej lub zapalnie zmienionej skórze
 • dostarczał antyoksydantów
 • chronił materiał genetyczny komórek skóry przed mutagennym wpływem słońca
 • nie był zbyt tłusty i lepki, ponieważ taka formuła kremu może nasilać powstanie zmian trądzikowych lub nasilić już istniejące.

 

Dermokosmetyki onkologiczne zabezpieczające przed słońcem

Do pielęgnacji dziennej i ochrony przed promieniowaniem UV idealnie nadaje się Krem pre/probiotyczny z SPF 50 z linii Microbioma marki RVB LAB. 

To dermokosmetyk, który posiada testy kliniczne, w tym także na pacjentach onkologicznych. Zawiera nowoczesne filtry nowej generacji, które zapewniają wysoką ochronę nie tylko przed promieniowaniem UVA i UVB, ale także przed światłem niebieskim, emitowanym przez ekrany komputerów, smartfonów. Badania pokazują, że światło niebieskie silnie wysusza skórę, a w trakcie leczenia onkologicznego jest to szczególnie niepożądane. Dodatkowo krem zawiera probiotyki, które odbudowują dobre bakterie na naszej skórze oraz prebiotyki, czyli pokarm dla naszych korzystnych bakterii. Dzięki temu przywracamy odpowiednią równowagę całego naszego ekosystemu na skórze, co zmniejsza nadwrażliwość skóry i jej suchość. W preparacie nie brakuje także antyoksydantów, dzięki czemu chronimy się przed wolnymi rodnikami, które tworzą szereg uszkodzeń w naszej skórze. Krem nie jest perfumowany oraz ma lekką, przyjemną konsystencję, dzięki czemu łatwo się go aplikuje i nie pozostawia tłustej powłoki.

Na ciało można zastosować mleczko dla skór wrażliwych marki Diego dalla Palma Professional, które dzięki formie sprayu łatwo się rozprowadza. Doskonale chroni naszą skórę, świetnie ją nawilża, a dodatkowo zmniejsza nadwrażliwość, ponieważ zawiera algi koralowe oraz witaminę E. Dodatkowo zawiera system Inteligentnej ochrony DNA, co pozwala chronić komórki naszej skóry przed mutagennym działaniem słońca oraz przed negatywnym działaniem wolnych rodników.

 

Ochrona skóry przed promieniowaniem UV

Preparat przeciwsłoneczny należy odpowiednio stosować, aby pełnił on swoją rolę. Zaleca się go nakładać 20 minut przed wyjściem na słońce oraz w odpowiedniej ilości, czyli 36 g na całe ciało, to mniej więcej 6 łyżeczek. Preparat z filtrem nałożony w odpowiedniej ilości musi pokrywać powierzchnię skóry i tworzyć na niej widoczną warstwę. Wtedy pełni on swoją zamierzoną, wielokierunkową rolę. 

O czym jeszcze należy pamiętać?

Konieczna jest reaplikacja kremu z filtrem co 2 godziny. Szczególnie musimy chronić pieprzyki, znamiona, blizny.

 

 • Nie zapominaj o ochronie przeciwsłonecznej, nawet w pochmurne zimowe dni. Nawet gdy nie widzisz słońca, jesteś narażony na jego promieniowanie. Pamiętaj, że w każdych okolicznościach ważne jest, aby chronić się przed światłem!
 • Nakładaj na skórę wodoodporny, odporny na pot i bezzapachowy krem przeciwsłoneczny SPF 50+.
 • Często powtarzaj nakładanie kremu, aby utrzymać poziom ochrony, zwłaszcza jeśli spociłeś się, pływałeś lub wytarłeś się ręcznikiem.
 • Noś odzież ochronną (okulary, czapkę, szal, ubranie zakrywające ciało itp.).
 • Unikaj słońca między 11:00 a 16:00 i pamiętaj, że szklane powierzchnie nie blokują całkowicie promieni UV. Unikaj ekspozycji na światło, nawet jeśli nie wychodzisz z domu.

 

Opalanie się po chorobie nowotworowej - pamiętaj o zabezpieczeniach 

Ochrona przeciwsłoneczna to kluczowy element, ale warto również pamiętać, by po przebywaniu na słońcu zadbać o regenerację skóry. Słońce zwiększa odparowanie wody, przez co skóra szybko się wysusza. Jak sobie z tym radzić?

Świetnym rozwiązaniem, by głęboko nawilżyć skórę i ją zregenerować są produkty na ciało z linii Microbioma marki RVB LAB. Powinniśmy stosować je nie tylko po ekspozycji słonecznej, ale również w codziennej pielęgnacji, ponieważ w trakcie terapii onkologicznych skóra na ciele ulega podrażnieniu oraz wysuszeniu. Do dyspozycji mamy wspaniały duet - Łagodny krem do mycia ciała oraz nawadniający balsam do ciała. Pierwszy z nich zwykle zaskakuje przy pierwszym stosowaniu, ponieważ jest kremowy i się nie pieni podczas mycia. To dzięki jego delikatnej formule z fitoceramidami buduje duży komfort i głębokie nawilżenie. Uzupełnieniem jego działania jest Balsam, który wzmacnia funkcje barierowe i ochronne naszej skóry. Zawiera sok z aloesu, który działa łagodząco i ochronnie oraz olej z jojoby, który zapewnia odżywienie i zmiękczenie skóry.

Produkty zawierają również pro- i prebiotyki, by przywrócić równowagę naszej flory bakteryjnej na powierzchni skóry.

 

Pamiętaj, by stosować ochronę przez cały rok, nawet w pochmurne dni, zarówno w trakcie leczenia, jak i po jego zakończeniu. Reaplikuj filtr co 2h i pomóż swojej skórze się zregenerować wybierając odpowiednie produkty nawilżające.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl