Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym
Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym

 

Rodzaje trądziku różowatego

Wyróżnia się 4 postacie rosacea:

  • Postać rumieniową z teleangiektazjami - objawia się rumieniem w centralnej części twarzy(nos, policzki, broda), któremu często towarzyszą rozszerzone naczynia krwionośne, obrzęk twarzy, uczucie pieczenia skóry w miejscu występowania zmian.
  • Postać grudkowo-krostkową - trwały rumień, na którego podłożu widoczne są zmiany zapalne w postaci grudek i krost. 
  • Postać z przewagą zmian naciekowych - skóra ma nieregularną powierzchnię, występuje obrzęk, przerost tkanki oraz zmiany guzowate (nos, czoło, policzki, broda). Często towarzyszy zapalenie mieszków włosowych w obrębie zmian przerostowych.
  • Postać oczną - odmiana trudna w rozpoznaniu, występują przewlekłe stany zapalne brzegów powiek, spojówek, światłowstręt, przekrwienie oczu, świąd, czy uczucie ciała obcego w oku.

Przyczyny trądziku różowatego

Pojawienie się zmian lub ich zaostrzenie najczęściej wywołane jest stresem oraz ekspozycją słoneczną, ale również:

  • uwarunkowaniami genetycznymi
  • chorobami układu pokarmowego
  • zaburzeniami endokrynologicznymi
  • alergiami
  • chorobami neurologicznymi
  • zewnętrznymi preparatami glikokortykosteroidowymi na skórę twarzy
  • lekami obniżającymi poziom cholesterolu
  • nadmierne spożywanie ciężkostrawnych potraw i alkoholu
  • palenie papierosów.

Czynniki nasilające objawy trądziku różowatego

Istnieje wiele czynników, które zaostrzają objawy i ciężko unikać ich wszystkich. Można jednak ograniczać ekspozycję na przynajmniej część z nich. Nasilać objawy rosacea mogą:

  • ostre przyprawy
  • alkohol
  • sauna
  • gorące kąpiele
  • intensywny wysiłek fizyczny
  • papierosy
  • ekspozycja słoneczna
  • zanieczyszczenia powietrza
  • stres
  • mocna kawa lub herbata
  • zła pielęgnacja skóry
  • czekolada

Trądzik różowaty - dieta i suplementacja

 

Odpowiednia dieta jest kluczowa w trakcie leczenia trądziku różowatego. Konieczne jest ograniczenie spożycia cukrów prostych, wysoko przetworzonej żywności oraz ostrych przypraw. Warto wzbogacić dietę w węglowodany złożone, bogate w selen, cynk, czy witaminę B. Z tego względu w Twojej diecie powinny być obecne: marchew, awokado, fasola, bób, czy kapusta.

W suplementacji powinny dominować te, które wspomagają naprawę i uszczelnienie naczyń oraz składniki o działaniu przeciwzapalnym. Składniki aktywne, których należy szukać w suplementach to: rutyna, witamina C, hesperydyna, a także żeń-szeń czy miłorząb japoński.



Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym

 

Odpowiednia pielęgnacja skóry jest największym sojusznikiem w trakcie leczenia trądziku różowatego. Należy wybierać kosmetyki dedykowane skórom z rosacea, które są delikatne, bezzapachowe i posiadają testy kliniczne. Dodatkowo powinny zawierać składniki o działaniu wzmacniającym naczynia, niwelującym rumień oraz przeciwzapalnym.

Jak zatem skutecznie i bezpiecznie pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym ?

Przedstawiamy kilka kroków pielęgnacyjnych, które zapewnią doskonałe rezultaty:

1. Delikatne oczyszczanie skóry

  1. Jeśli Twoja skóra jest bardzo sucha wybierz do mycia twarzy Kremowe mleczko 3w1 do demakijażu z linii MICROBIOMA marki RVB LAB. Delikatnie ale skutecznie usuwa makijaż i zanieczyszczenia, pozostawiając skórę miękką i nawodnioną. Sok z Yaconu - skutecznie ją nawilża oraz działa antyoksydacyjnie. System ReviBiome oparty na prebiotykach i probiotykach przywraca równowagę mikrobiomowi skóry i wzmacnia funkcje barierowe skóry. Idealne do skór suchych i podrażnionych, wrażliwych, naczyniowych. Nie zawiera surfaktantów, alergenów i zapachu. 
  2. Jeśli Twoja skóra jest mieszana lub tłusta wybierz Oczyszczający Płyn micelarny z linii Sensitive marki Diego dalla Palma Professional. Idealny dla nawet najbardziej wrażliwej cery. Szybko i skutecznie usuwa makijaż i zanieczyszczenia z twarzy, oczu i ust, nie naruszając płaszcza hydrolipidowego i fizjologicznego pH skóry. Bogaty w prowitaminę B5, peptyd ProSense oraz ektoinę. Bez zapachu. 

2. Tonizacja

Wybieraj bezalkoholowe formuły, które nie powodują efektu ściągnięcia skóry czy pieczenia. Powinny wykazywać silne właściwości nawadniające. Przywracać kwasowość skóry, nadając odpowiedni poziom pH dla zrównoważonej i zdrowej bariery hydrolipidowej. Produktem spełniającym te wymogi jest Tonik Rewitalizujący z linii Detox.

3. Produkt terapeutyczny

Ważne, aby w pielęgnacji były obecne kosmetyki, które będą skierowane na objawy trądziku różowatego na skórze twarzy. Wzmacniające i zmniejszające przekrwienie Łagodzące Serum przeciw zaczerwienieniu z linii Sensitive zostało stworzone z myślą o skórach wrażliwych, naczyniowych, z rumieniem oraz rosacea. Innowacyjny peptyd ProSENSE i aktywny kompleks przeciw zaczerwienieniom łagodzą podrażnioną skórę pomagając zminimalizować zarówno tymczasowe, jak i uporczywe zaczerwienienia. 

4. Krem na trądzik różowaty

Krem powinien zabezpieczać skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, łagodzić rumień oraz wzmacniać naczynia. Nasza rekomendacja to Głęboko Odżywczy Krem Kojący 24h z linii SENSITIVE, który regeneruje i odżywia oraz wzmacnia płaszcz hydro-lipidowy skóry, dzięki kompleksowi ceramidów. Wzbogacony w peptyd ProSENSE i ektoinę, działa silnie przeciwzapalnie, niweluje rumień oraz przywraca komfort i nawilżenie. 

5. Ochrona przeciwsłoneczna

Ochrona przed promieniowaniem UV jest bardzo istotnym elementem codziennej pielęgnacji, niezależnie od pory roku. Powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, nasila rumień i inne objawy trądziku różowatego. Wybieraj filtry najnowszej generacji z szerokim spektrum ochrony oraz formuły bezpieczne dla skór z dermatozami. Taki właśnie jest Krem Wyrównujący Koloryt SPF50 z linii SENSITIVE. Codzienny lekki krem z kolorem oraz wysokim filtrem UV, chroniącym skórę przed promieniowaniem UVA, UVB, IR i Blue Light o właściwościach łagodzących, wyciszających i przeciwstarzeniowych. Dzięki ektoinie i kompleksowi przeciw zaczerwienieniom wzmacnia skórę i pomaga niwelować rumień i podrażnienia. Obecny w kremie neuropeptyd ProSENSE równoważy układ odpornościowy skóry oraz zwiększa tolerancję na agresywne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. 

Trądzik różowaty - podsumowanie

To schorzenie, które zwykle zaczyna się od lekkiego zaczerwienienia, nadreaktywności, jednak z czasem może doprowadzić do silnych zmian przerostowych i zdeformować powierzchnię twarzy. To choroba przewlekła, której nie da się całkowicie wyleczyć, ale możemy zmniejszać jej objawy. Kluczowym elementem jest odpowiednia pielęgnacja skóry oraz dieta, a także ograniczanie ekspozycji na czynniki zaostrzające objawy. Poza pielęgnacją domową warto korzystać z zabiegów dedykowanych skórze z trądzikiem różowatym w gabinetach kosmetycznych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl