Dobry balsam po opalaniu – jaki kosmetyk wybrać?
Skóra po opalaniu może być sucha, szorstka i matowa. Jak sprawić, by nabrała znów pięknego wyglądu? Naskórek wymaga regeneracji, nawilżenia i zmiękczenia. Wybierz kosmetyki z humektantami, które skutecznie koją i nawilżają skórę. Sięgaj po produkty o lekkiej konsystencji – krem po opalaniu, mleczko, emulsja lub balsam, które łatwo rozprowadzają się i nie pozostawiają tłustych plam.
Dlaczego skóra po opalaniu jest sucha i szorstka?
Po kąpieli słonecznej komórki naskórka tracą wiele wody. To powoduje szorstkość i suchość, a także prowadzi do łuszczenia się. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się schłodzony aloesowy żel po opalaniu, który ukoi skórę i przywróci odpowiedni poziom nawilżenia. Wybieraj produkty z witaminami A i E, ponieważ wspierają one naturalne procesy regeneracji naskórka.
Jakie składniki pomogą złagodzić swędzenie po opalaniu?
Podrażniona opalaniem skóra często swędzi. Niestety, drapanie jest dodatkowym bodźcem, który może powodować uszkodzenia mechaniczne naskórka. Jeśli po nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne powstały pęcherze z płynem surowiczym, drapanie może doprowadzić do ich pęknięcia. To z kolei skutkuje dyskomfortem, bólem i dalszym narażeniem skóry na podrażnienia. W konsekwencji może nawet dojść do rozwoju infekcji.
Do ukojenia swędzącej skóry po opalaniu stosowane są kremy i balsamy z takimi składnikami jak bisabolol z rumianku, wyciąg z aloesu, alantoina, d-pantenol, ceramidy, kwas hialuronowy, mocznik, a także masła i oleje naturalnego pochodzenia. Wiele z nich ma właściwości nawilżające głębokie warstwy skóry. Wspomagają proces odbudowy naturalnej bariery chroniącej skórę, a także regenerują naskórek.
Kiedy należy stosować krem po opalaniu?
Po zakończeniu ekspozycji na promieniowanie słoneczne należy najpierw zmyć pod prysznicem krem przeciwsłoneczny. Umyj się szybko pod bieżącą wodą o temperaturze Twojego ciała. Do mycia po ekspozycji słonecznej najlepiej nadaje się chłodzący żel po opalaniu który pomoże ci przedłużyć opaleniznę. Staraj się unikać mocnego pocierania skóry gąbką. Pilnuj też, by prysznic nie trwał zbyt długo.
Po myciu bardzo delikatnie osusz powierzchnię skóry, przykładając do niej ręcznik. Następnie posmaruj skórę balsamem po opalaniu utrwalającym opaleniznę. Warto go stosować zawsze po długim przebywaniu na słońcu.
Jak sobie radzić ze schodzącą skórą po opalaniu?
Czasami po zbyt intensywnej kąpieli słonecznej schodzi naskórek i pojawiają się plamy po opalaniu. Dzieje się tak w miejscach, gdzie promienie słoneczne uszkodziły barierę lipidową komórek tkanek skórnych. Można tego uniknąć, stosując odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, czyli kremy z filtrem. Warto też robić regularnie peeling skóry, także przed opalaniem. Jednak przez jakiś czas po ekspozycji słonecznej unikaj intensywnego peelingu mechanicznego, by dodatkowo nie podrażniać odwodnionego naskórka osłabionego po kontakcie z promieniowaniem słonecznym.
Metody łagodzenia podrażnień wywołanych ekspozycją na promieniowanie UV
Ważna jest też profilaktyka oparzeń słonecznych. Zawsze pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem UV. W przeciwnym razie narażasz się na powstanie białych plam po opalaniu, które psują efekt. Aby je wyleczyć, smaruj skórę kremem z algami morskimi i aloesem. Oba te składniki przyspieszają regenerację naskórka.
Zadbaj o swoją skórę po opalaniu. Dzięki temu ukoisz ją i zmniejszysz swędzenie. Prawidłowa pielęgnacja po kąpielach słonecznych i regularne stosowanie kremów oraz balsamów regenerujących to sposób na piękne ciało muśnięte promieniami słońca – bez podrażnień, i bez łuszczącej się skóry.