Jak dobrać odpowiedni filtr SPF?
Jak dobrać odpowiedni filtr SPF?

Czym jest filtr przeciwsłoneczny SPF?

Co oznacza filtr SPF? Sun Protection Factor to oznaczenie stopnia ochrony przed promieniowaniem słonecznym UVB. Do powierzchni Ziemi dochodzi około 5% tego promieniowania emitowanego przez Słońce. Długość fali UVB wynosi około 280 do 320 nm. UVB pobudza melanocyty w skórze do produkcji melaniny. Pochłania ona promienie UV, dzięki czemu skóra uzyskuje ciemniejszy odcień. Filtr SPF do twarzy powinien mieć wartość co najmniej 20. Należy go nakładać przed wykonaniem codziennego makijażu. Aplikacja produktu przeciwsłonecznego pomoże Ci zabezpieczyć delikatną skórę twarzy przed promieniowaniem słonecznym.

Zasada działania filtra opiera się na znajomości bezpiecznego czasu ekspozycji na światło słoneczne bez ryzyka poparzenia skóry. Zwykle podczas ekspozycji nieosłoniętej skóry na światło słoneczne, po około 15-20 minutach pojawia się rumień. Nałożenie grubej warstwy kremu przeciwsłonecznego z filtrem 10 wydłuży ten czas 10 razy. W takim przypadku rumień pojawi się dopiero po 150-200 minutach. Wartość ta dotyczy dużej ilości kremu nałożonego na skórę. Dlatego zaleca się ponawiać aplikację kremu po upływie 2 godzin. Z uwagi na ryzyko starcia kosmetyku, nałóż go ponownie zawsze po intensywnym wysiłku fizycznym oraz po kąpieli i wytarciu ciała ręcznikiem.

Jak prawidłowo dobrać filtr SPF?

Wartość SPF należy dobrać do stanu skóry, karnacji, a także czynników zewnętrznych – pogody i pory roku. Osoby o ciemniejszej cerze powinny korzystać z kremu z filtrem SPF 15. Jest to tzw. średnia ochrona, odpowiednia dla osób, które na co dzień opalają się bez podrażnień na skórze. Wysoka ochrona to SPF 30 i 50. Powyżej SPF 50 zaczyna się bardzo wysoka ochrona. Jeśli Twoja karnacja jest jasna, a skóra bardzo delikatna i skłonna do powstawania rumienia, możesz sięgnąć po znacznie wyższy filtr 70 SPF. Po niektórych zabiegach dermatologicznych i kosmetycznych, a także podczas przyjmowania leków fotouczulających zaleca się także stosowanie ochrony przeciwsłonecznej z bardzo wysokim filtrem SPF.

Dla kogo kremy z filtrem SPF 50+?

Filtr SPF 50 lub więcej to ochrona przeznaczona dla osób o delikatnej skórze. Takie kremy nadają się dla niemowląt i dzieci oraz dla kobiet w ciąży. Szczególnym przypadkiem jest sytuacja, gdy cera jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na podrażnienia. Taką skórę mają osoby z niektórymi chorobami dermatologicznymi, noworodki i seniorzy. Jeśli Twój lekarz odradza Ci przebywanie na słońcu, wybierz krem z filtrem 100 SPF, który skutecznie ochroni cerę przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Co oznacza filtr SPF – filtry chemiczne i mineralne

Kosmetyki przeciwsłoneczne dzielą się na dwa rodzaje:

  1.     z filtrem chemicznym,
  2.     z filtrem mineralnym.

Pierwsze z nich nadają się dla osób, które mają skórę w dobrej kondycji. Starsze dzieci i dorośli mogą śmiało korzystać z tego rodzaju ochrony. Kremy z filtrem chemicznym są stabilne, dobrze się wchłaniają i nie pozostawiają śladów na skórze ani na ubraniu.

Krem, który ma SPF filtr mineralny, nie wchłania się w skórę. Tworzy na jej powierzchni fizyczną barierę, która nie przepuszcza promieniowania UVA i UVB. Takie kremy mają w swoim składzie tlenek cynku, który może barwić skórę i ubrania na biało. Dlatego wielu użytkowników uważa filtry mineralne za bardziej kłopotliwe w aplikacji.

Stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych jest warunkiem zachowania zdrowej i pięknej skóry po opalaniu. Kremy SPF zapobiegają powstawaniu niekorzystnych reakcji skóry na promieniowanie UV. Filtry SPF 50 i wyższe dedykowane są osobom o wyjątkowo delikatnej cerze. Aby zabezpieczyć skórę przed działaniem promieni ultrafioletowych, najlepiej jest wybierać produkty z filtrem SPF 20.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl